سوالی دارید ؟ تماس بگیرید

فواید رنگ آمیزی برای بزرگسالان چیست

فواید رنگ آمیزی برای بزرگسالان چیست

فواید رنگ آمیزی برای بزرگسالان چیست، کتاب های رنگ آمیزی دیگر به کودکان اختصاص ندارند و مدتی است که طرفداران زیادی در میان بزرگسالان پیدا کرده اند.

در حالی که محققان و درمانگران هنری یک دهه ای می شود که بر مزایای این کتاب ها تاکید دارند، شرکتی به نام Crayola است که اخیرا به خاطر حضورش در این بازار مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

این شرکت که از سال های دور در زمینه تولید مدادشمعی فعالیت داشته اخیرا مجموعه جدیدی از ماژیک، مداد رنگی و البته یک سری تازه از کتاب های رنگ آمیزی به نام Coloring Escapes یا گریزگاه های رنگی را وارد بازار کرده است.

نخستین کتاب های رنگ آمیزی ویژه بزرگسالان در سال 2012 و 2013 میلادی وارد بازار شدند و حالا این فعالیت که زمانی صرفا نقش یک سرگرمی را داشت، به یک ترند تازه در میان بزرگ سالان تبدیل شده و همه (از محققان دانشگاه جانز هاپکینز گرفته تا مولفان مجله یوگا) رنگ آمیزی را به عنوان نوعی جایگزین برای مدیتیشن می دانند و بزرگسالان را به انجام این کار توصیه و تشویق می کنند.

هنر درمانی، کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان و سلامت ذهنی

براساس اعلام سازمان هنر درمانی آمریکا، هنر درمانی نوعی حرفه در زمینه سلامت روانی است که در آن، از فرایند ساخت و ایجاد کارهای هنری به عنوان روشی برای «کشف احساسات، آرام نمودن درگیری های ذهنی، تقویت خودآگاهی، مدیریت رفتاری و اعتیاد، بهبود و تقویت مهارت های اجتماعی، کاهش اضطراب و افزایش اتکای به نفس» استفاده می شود.

البته منظور از ذکر این موارد این نیست که همه بزرگسالان به درمان نیاز دارند بلکه هدف، تاکید بر ضرورت نیاز به سلامت روانی است. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که هنر درمانی صرفا در مورد یادگیری و بهبود شخصی نیست و می توان از آن به عنوان ابزاری برای مطرح نمودن خود استفاده کرد.

مطالب مرتبط: نوشت افزار در کرج

در هر حال لازم است به یاد داشته باشید که استفاده از یک کتاب رنگ آمیزی هم با گذراندن یک جلسه درمانی برابری نمی کند. مریگریس بربرین، هنر درمان و استادیار و مدیرگروه رشته هنردرمانی در دانشگاه نیویورک در این باره می گوید: «خود پروسه رنگ آمیزی را نمی توان درمان خواند زیرا هنردرمانی بر پایه ارتباط میان کارخواه و درمانگر استوار است».

و در حالی که هنردرمانی نخستین بار در دهه 1940 میلادی مورد استفاده قرار گرفت، نخستین پژوهش در مورد نقش رنگ آمیزی در درمان آنطور که در نشریه سازمان هنر درمانی آمریکا آمده، به اواسط دهه 90 میلادی باز می گردد.

تاثیر کتب رنگ آمیزی روی سلامت بزرگسالان

رنگ آمیزی و هنردرمانی دقیقا یک مقوله نیستند با این همه، رنگ آمیزی مزایای روحی و ذهنی متعددی را با خود به همراه دارد. بربرین در این باره می گوید: رنگ آمیزی قطعا دارای پتانسیل های درمانی کافی برای کاهش دلهره، تمرکز حواس و تقویت آن است.

پژوهش بزرگی که در سال 2005 میلادی پیرامون این مساله انجام شد نشان داده که سطوح دلهره افراد بعد از رنگ آمیزی ماندالا کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرده؛

ماندالا فریم های گردی هستند که الگوهای هندسی متعددی را درون خود دارند. اما آنطور که پژوهشگران گفته اند، خط خطی کردن صرف تاثیری در کاهش سطح استرس سوژه ها نداشته است.

مطالب مرتبط: لوازم التحریر در کرج

علاوه بر این، رنگ آمیزی درست مانند مدیتیشن به افراد امکان می دهد که ذهن خود را از دیگر افکار پاکسازی کرده و تمرکز بیشتری را روی لجظه بگذراند و از دلهره خود نیز کم کنند.

این کار آنطور که بربرین می گوید به خصوص برای افرادی موثر خواهد بود که با اشکال خلاقانه دیگر هنری آشنایی لازم را ندارند و در یک کلام با آنها راحت نیستند.

او می گوید: طبق تجربیات من، شرکت کنندگانی که در برابر محیط از خود گارد می گیرند آرامش و سکون بیشتری را در زمان رنگ آمیزی یک تصویر احساس می کنند. آنها با این کار در واقع امنیت بیشتری را تجربه می کنند.

رنگ آمیزی در شب؛ ساده‌ترین روش بهبود وضعیت خواب

اگر خواب به‌هم‌ریخته‌ای دارید، در ساعات تاریکی هوا به سراغ کتاب رنگ آمیزی بروید و از نور آبی موبایل یا لپ‌تاپ دوری کنید.

نور آبی تاثیر مخربی روی بافت‌ چشم دارد و دانشمندان بنا بر تحقیقات سال 2015 می‌گویند: کار کردن با وسایل دیجیتال هنگام خواب باعث کاهش کیفیت خواب در شب می‌شود.

همچنین نور آبی صفحه نمایش موبایل یا کامپیوتر مدت زمان خواب REM که برای تثبیت حافظه و احساس سرحالی لازم است را کاهش می‌دهد.

 

با استفاده از موبایل قبل خواب، حس دائمی خواب‌آلودگی در طول روز گریبان‌گیر شما می‌شود.

ازهمین‌رو توصیه می‌کنیم قبل از خواب به‌جای وقت گذراندن در شبکه‌های اجتماعی، به رنگ‌آمیزی بپردازید.

یک الی دو ساعت رنگ آمیزی قبل از خوابیدن به‌صورت منظم، به استراحت راحت‌تر در شب کمک می‌کند. بااین‌تفاسیر، اگر شما هم به رنگ‌آمیزی علاقه پیدا کردید، بهتر است همین حالا وسایل موردنیاز برای این کار را تهیه کنید.

خوشبختانه قیمت وسایل نقاشی مبتدی چندان گران نیست و حتی می‌توان به‌راحتی برای یک تفریح کوتاه‌مدت در طول شبانه‌روز از آن استفاده کرد.

ابزاری مانند مداد رنگی، دفتر نقاشی و طراحی یا کتاب‌های رنگ‌امیزی کمک شایانی به ما در دور شدن افکار منفی در ساعات آخر شب می‌‌کنند تا خواب راحتی نیز داشته باشیم.

رنگ آمیزی با گواش؛ عامل تقویت مهارت‌های حرکتی

تکان دادن لیوان، کار با ماوس، نوشتن با مداد یا تایپ کردن و کلیه اموری که شما با دستان خود انجام می‌دهید، مهارت‌های حرکتی هستند.

مهارت‌های حرکتی با افزایش سن دچار اختلال می‌شوند.

به همین خاطر باید قبل از کهنسالی به فکر تقویت آن‌ها باشید.

یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت مهارت‌های حرکتی رنگ آمیزی با گواش است.

رنگ آمیزی با وسایل گواش یا آبرنگ نسبت به مداد کمی سخت‌تر است؛ زیرا رنگ‌های مایع به‌سرعت پخش می‌شوند و کار با آن‌ها به دقت بیشتری نیاز دارد.

هنگامی که با گواش رنگ آمیزی می‌کنید، تلاش شما برای قاطی نشدن رنگ‌ها باعث هماهنگی بین دست و مغز می‌شود.

با تقویت ارتباط سیستم عصبی دست و مغز، مهارت‌های حرکتی و دستورات مغز دقیق‌تر پیاده‌سازی خواهند شد.

درمان ADHD و کاهش حواس‌پرتی؛ یکی از فواید رنگ آمیزی بزرگسالان

رنگ‌آمیزی یکی از کارهایی است که به افراد مبتلا به ADHD (اختلال تمرکز در بزرگسالان) به‌شدت توصیه می‌شود.

زیرا رنگ‌آمیزی به افراد درگیر اختلالات تمرکزی فرصتی می‌دهد تا زمانی که درگیر بازی رنگ‌ها هستند، تنش را کنار بگذارند. همچنین هر رنگ انرژی خاص خود را دارد که ذهن را کاملا متمرکز می‌کند.

تلاش در زمان رنگ آمیزی برای بیرون نزدن از خط یا انتخاب رنگ‌های هماهنگ، دقت را بالا می‌برد. زمانی که دقت افزایش یابد، به‌دنبال آن تمرکز و حواس نیز بهبود پیدا می‌کنند.

با کمی پیشرفت در رنگ آمیزی،‌ می‌توانید از آبرنگ استفاده کنید و حتی به نقاشی طرح‌های بداهه بپردازید. نقاشی با آبرنگ علاوه‌بر ایجاد تمرکز، به تقویت خلاقیت شما نیز کمک می‌کند.

برای شروع کار حتما نیازی به خرید آبرنگ حرفه‌ای و گران‌قیمت ندارید؛

البته در نظر داشته باشید قیمت آبرنگ ارزان نیست و فقط توصیه می‌کنیم کارتان را با یک آبرنگ معمولی شروع کنید.

تاثیر مثبت رنگ آمیزی بزرگسالان روی نورو‌ن‌های مغز

مغز از سلول‌های عصبی بسیاری به نام نورون تشکیل شده است.

نورون‌ها با اتصال به یکدیگر شبکه عصبی بزرگی را می‌سازند که در هر ثانیه 1.6 میلیون نورون همزمان به تحلیل داده می‌پردازند.

هنگام رنگ‌ آمیزی شما روی یک امر متمرکز هستید، در نتیجه داده واحدی برای پردازش وجود دارد.

پردازش یک نوع داده به نورون‌ها کمک می‌کند تا هماهنگی خود را افزایش دهند.

هرچه نورون‌های مغز هماهنگ‌تر باشند، در زمان پردازش داده‌ها آشفته و سردرگم نمی‌شوید.

برای افزایش یکپارچگی در حالت‌های مختلف می‌توان به‌جای مداد از پاستل روغنی، ماژيک و اسپری نقاشی استفاده کرد.

انتخاب نوع وسیله نقاشی کاملا به خودتان بستگی دارد؛ اگر می‌خواهید تنوعی در رنگ‌آمیزی خود ایجاد کنید، خرید پاستل روغنی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پرورش خلاقیت در بزرگسالان؛ از فواید شگفت‌انگیز رنگ آمیزی

رنگ آمیزی برای بزرگسالان، راهکاری برای افزایش خلاقیت است. هرچه بیشتر درگیر بازی رنگ‌ها شوید، ذهن شما ایده‌های متفاوتی می‌سازد؛

مغز از حالت یک‌بعدی خارج می‌شود و در این صورت می‌توانید از ابعاد مختلفی به یک مسئله نگاه کنید.

برای پرورش خلاقیت به سراغ طرح‌های پیچیده‌ای بروید که نیاز به استفاده از رنگ‌های فراوانی دارند. به کودک درونتان اجازه دهید قلم را در دست بگیرد و به رنگ‌آمیزی بپردازد.

اگر از وسایل نقاشی باکیفیت مانند مداد رنگی خارجی استفاده کنید، قطعا درخشش کارتان بیشتر خواهد شد.

در این صورت حتی می‌توانید نقاشی یا رنگ‌آمیزی خود را قاب گرفته و روی دیوار نصب کنید.

پست قبلی

نوشت افزار فانتزی چیست؟

پست بعدی

راهنمای انتخاب پالت رنگی برای طراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید